Търговските дружества и частната стопанска инициатива са движещата сила във всяка държава, градяща икономическия си модел върху свободния пазар. Ако можем да направим аналог с физическите лица, търговските дружества са юридически лица, които биват учредявани, осъществяват своята търговска дейност и достигат до процедура на ликвидация, представляваща тяхната юридическа смърт.
С последните изменения в Търговски закон (ТЗ), доброволната ликвидация на търговските дружества стана по-бърза и ефективна. За да се възползват от ускорения процес обаче, дружествата трябва да отговарят на шест законови изисквания, изчерпателно изброени в чл. 274а на ТЗ, а именно:
1. Не са осъществявали дейност или са прекратили осъществяваната дейност преди повече от 12 месеца;
2. Не са наемали работници и служители или са прекратили трудовите правоотношения с тях преди повече от 12 месеца;
3. Не са имали регистрация по Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС) или са прекратили регистрацията си преди повече от 12 месеца;
4. Нямат непогасени задължения към държавата и общините;
5. Няма неприключило производство по установяване на данъчни задължения и задължения за задължителни осигурителни вноски, по което страна е Националната агенция за приходите;
Не са ответна страна в съдебно производство, длъжник в изпълнително или заповедно производство или срещу тях не е започнало изпълнение по реда на Закона за особените залози (ЗОЗ) или Закона за договорите за финансово обезпечение (ЗДФО).
Важно е да се отбележи, че наличието на тези обстоятелства се удостоверява с декларация, която ликвидаторът подава ведно със заявлението за прекратяване на дейността и ликвидация.
Процедурата се характеризира с ускорено удовлетворяване на кредиторите, като имуществото на дружеството се разпределя, ако са изминали три месеца от деня на обявяването на поканата до кредиторите в Търговския регистър - за разлика от минимално изискуемите 6 месеца при нормален процес на ликвидация.
С промените е намалена и административната тежест върху бизнеса, като изискванията за подаване на няколко заявления до различни държавни институции са сведени до подаване на заявлението до Агенция по вписванията, която на свой ред информира НАП и НОИ служебно, които ще издават съответната изискуема информация.
Освен гореописаното, за бързото производство се прилагат правилата за ликвидация по реда на ТЗ, доколкото не са предвидени други в специален закон, а именно - вземане на решение за ликвидация, назначаване на ликвидатор, обявление на ликвидационния процес, изплащане на задълженията, разпределение на имуществото и завършване на ликвидацията.
В преходните и заключителни разпоредби на ТЗ е даден срок от 1 година, в която АВп трябва да осигури техническа възможност за прилагане на новите разпоредби. За съжаление, подобно на промените, свързани с учредяването на дружество с променлив капитал, остава въпросът кога новите правила за бърза ликвидация ще започнат да действат реално.
В заключение, новите правила за бързо производство по доброволна ликвидация са крачка напред, както в развитието на гражданския оборот и правната сигурност, така и в процеса по получаване на средства, предвидени за България в Плана за възстановяване и устойчивост на ЕС. Чрез оптимизирането на процеса законодателството разрешава на търговските дружества, отговарящи на горепосочените изисквания, да прекратят дейността си с минимални усилия и разходи, значително подобрявайки средата за малки и средни предприятия, представляващи гръбнака на всяка пазарна икономика.
ВАЖНО!
Настоящото изложение не съставлява изчерпателно правно становище, препоръка за действия или бездействия. То отразява единствено мнението на авторите и тяхното тълкуване на приложимото право.
Image by macrovector from Freepik
Коментари